Bieżące informacje

Wycieczka do Doliny Popradu - 2014.10.11

W dniu 11.10.2014 r. Zarząd SEiRP Koło w Gorlicach zorganizował wycieczkę w rejon Popradzkiego Parku Krajobrazowego do Starego Sącza oraz przejazd Doliną Popradu przez Rytro, Żegiestów, Piwniczną z przystankiem w Muszynie, Krynicy i zakończenie wycieczki w Zdyni.

Popradzki Park Krajobrazowy obejmuje większą część Beskidu Sądeckiego wraz z doliną rzeki Poprad oraz położoną w granicach Polski część Gór Czerchowskich.

Malownicza dolina Popradu dzieli Beskid Sądecki na dwa pasma: Radziejowej i Jaworzyny Krynickiej.
Wyjazd nastąpił z Gorlic o godz. 8.00 i po dotarciu do Starego Sącza pierwszym punktem programu było zwiedzanie ołtarza papieskiego, muzeum Jana Pawła II i zespół klasztorny sióstr Klarysek.

Ołtarz papieski  upamiętniający dzień kanonizacji błogosławionej Kingi w dniu 13.06.1999 r. podczas mszy odprawionej w Starym Sączu przez Jana Pawła II jest  dwukondygnacyjną, drewnianą konstrukcją, zaś w jej dolnej części mieści się Muzeum Papieskie  Jana Pawła II.

Ołtarz pierwotnie miał zostać rozebrany po kanonizacji jednak z powodu dużego zainteresowania turystów i pielgrzymów pozostawiono jako jedyny tego rodzaju obiekt w Polsce na starosądeckich Błoniach.

Muzeum Papieskie umiejscowione jest w pomieszczeniu, w którym podczas uroczystości kanonizacyjnych błogosławionej Kingi, znajdowała się zakrystia. W Muzeum znajduje się sporo pamiątek po papieżu Janie Pawle II  m.in. ekwipunek i odzież turystyczna, pamiątki z wizyt apostolskich,  medale wybite z okazji Pielgrzymek Apostolskich i wiele innych przedmiotów związanych z jego osobą.

W drodze do klasztoru sióstr Klarysek przechodziliśmy obok „ Domu na Dołkach" murowanej barokowej kamienicy z XVII w. - obecnie Muzeum Regionalnym, dalej przechodziliśmy przez Bramę Szeklerską , która jest darem Siedmiogrodzkiego Stowarzyszenia Światowego Związku Węgrów na pamiątką wydarzeń w roku  1999 związanych z wizytą papieża.

Bramę ozdabiają dwa wielkie drzeworyty przedstawiające twarze św. Kingi (od strony placu) i św. Jadwigi (od strony zejścia do źródełka  św. Kingi). Brama jest kryta tradycyjnym gontem, a pod nim znajduje się wspaniały gołębnik! Postawienie jej tuż obok klasztoru Klarysek, który ufundowała węgierska księżniczka Kinga oraz umieszczenie na niej elementów nawiązujących do współczesności ma dla tych związków specjalne znaczenie.

Zespół klasztorny sióstr Klarysek (kościół klasztorny pw. Świętej Trójcy i św. Klary)  założony i ufundowany  w 1280 roku przez księżną Kingę,  żonę Bolesława Wstydliwego, których to postacie zwieńczają szczyt świątyni.
Po zwiedzeniu powyższych obiektów udaliśmy się na rynek Starego Sącza, gdzie podjechał autokar i ruszyliśmy dalej Doliną Popradu w kierunku Muszyny.

Dolina Popradu jest trasą o dużych walorach krajoznawczych, łączy miejscowości o bogatych walorach krajobrazowych i kulturowych.

W miejscowościach w Dolinie Popradu spotkamy liczne elementy folkloru zamieszkujących te tereny grup etnicznych: Lachów, Górali Sądeckich i Łemków. Znajdujące się na trasie miejscowości są  na czele z Krynicą, zagłębiem balneologicznym Doliny Popradu i Małopolski.

Przewodnik, który dołączył do wycieczki w Nowym Sączu przez całą drogę opowiadał o miejscach i miejscowościach, które mijaliśmy i otaczającym terenie. Tak też było podczas jazdy Doliną Popradu, która była w pięknych barwach jesieni.

Przejeżdżaliśmy przez Rytro, Piwniczną, Łomnicę, Wierchomlę, Zubrzyk, Żegiestów, Andrzejówkę, Milik, Muszynę, które to miejscowości są na trasie Doliny Popradu w kierunku Krynicy.

W Muszynie zwiedziliśmy ogrody sensoryczne.  Ogrody te są miejscem oddziaływującym na wszystkie zmysły. Podzielone są na strefy : smakową, dotykową, zapachową, słuchową, wzrokową, dźwiękową. Są tam alejki spacerowe i ścieżki rowerowe.

Znajduje się tam strumień z kaskadami, platformy widokowe, altanki i urządzenia do ćwiczeń dla seniorów oraz 11,5-metrowej wieża, z której rozpościera się widok na Muszynę.
Po spacerze przez wszystkie strefy i także widoku na Muszynę z wieży widokowej udaliśmy się dalej autokarem w kierunku Krynicy.

Krynica jest perłą polskich uzdrowisk, położona u stóp Góry Parkowej, w dolinie potoku Kryniczanka, w obniżeniu pasma Jaworzyny Krynickiej. Posiada specyficzny mikroklimat oraz bogate źródła wód mineralnych pomocnych w leczeniu różnych schorzeń.

Idąc deptakiem krokiem spacerowym oglądaliśmy  zespół XIX wiecznych wilii i pensjonatów uzdrowiskowych przy bulwarach Dietla, willę Romanówka – muzeum i pomnik  Nikifora Krynickiego polskiego prymitywisty, stary i nowy Dom Zdrojowy, pijalnię wód mineralnych, stare łazienki mineralne i Park Zdrojowy.

Po drodze również mijaliśmy pomnik  Adama Mickiewicza i pomnik Jana Kiepury słynnego tenora z okresu dwudziestolecia międzywojennego.

Niestety napięty program nie pozwolił na długie rozkoszowanie się tymi widokami bo na godz. 15.00 w gospodarstwie agroturystycznym w Zdyni zaplanowany był obiad i inne przyjemności, które zakończyły się zgodnie z założonym planem i tak też powróciliśmy do Gorlic.

Mirosław JANIK - Sekretarz SEiRP Koła w Gorlicach

<< Wróć do poprzedniej strony