Bieżące informacje

Wycieczka do Niemiec (Tropical Islands, Berlin, Poczdam, Drezno) - 2014.05.09-11

W dniach 09-11.05.2014 r. członkowie SEiRP Gorlice w ramach współpracy z Zarządem Miejskim PTTK w Gorlicach wzięli z nimi  udział w wycieczce do Niemiec. Ilość członków wraz z rodzinami wynosiła 19 osób.


Pierwszy dzień wycieczki spędziliśmy na Wyspie Tropikalnej (Tropical Islands) znajdującej się w odl. 60 km na południe od Berlina w miejscowości Krausnick.
Hala Tropical Islands jest największą konstrukcją samonośną w Europie - o powierzchni 66 tyś. m kwadratowych.
Znajduje się tam bajeczna laguna Bali otoczona tropikalną roślinnością, plaża z namiastką Morza Południowego, tropikalne lasy deszczowe, oryginalne budowle z Bali, Borneo, Tajlandii i Samoa, Afrykańska Dżungla.
Oprócz tego znajduje się tam raj dla dzieci, największa zjeżdżalnia wodna i wiele innych atrakcji.


W drugim dniu zwiedziliśmy Berlin, który jest stolicą rządu Republiki Federalnej Niemiec.
Miasto to usytuowane jest nad rzekami Sprawa i Hawela. W programie zwiedzania m.i. była:

-Brama Brandenburska z XVIII w. obecnie symbolizująca Pokój i Wolność, Muzeum Pergamońskie, w którym znajdują się zbiory sztuki starożytnej, Muzeum Sztuki Islamskiej i Muzeum Bliskiego Wschodu.
-Potsdamer Platz (Poczdamski Plac) z nowoczesnym kompleksem budynków Sony Center - otwarty plac przykryty szklanym dachem, który wieczorem mieni się przeróżnymi kolorami ,
- Alexanderplatz (Plac Aleksandra)  z Fontanną Przyjaźni oraz wieżą telewizyjną,
- Pomnik Holokaustu – Pomnik Pomordowanych Żydów Europy usytuowany jest w samym centrum Berlina, pomiędzy Bramą Brandenburską a Placem Poczdamskim ,
-Checkpoint Charlie – przy Friedrichstraße na skrzyżowaniu z Zimmerstraße, w samym sercu Berlina podzielonego wówczas murem berlińskim,  dawnym posterunku granicznym pomiędzy NRD a Berlinem Zachodnim,
-Mur Berliński, z którego ponad 40 km muru zachowało się na terenie Berlina kilka fragmentów, głównie w dzielnicy Mitte,
Pałac Charlottenburg - największa zachowana rezydencja Hohenzollernów oraz
-Budynek Reichstagu, który jest siedzibą parlamentu niemieckiego Bundestagu, gdzie po upadku komunizmu przeprowadzono  generalny remont, w wyniku którego dach budynku został zwieńczony szklaną kopułą udostępnioną turystom  do oglądania panoramy Berlina.

W trzecim dniu przyjechaliśmy do Poczdamu – stolicy Brandenburgii, który usytuowany jest nad rzeką Hawela. Poczdam słynie z bardzo cennych zespołów zabytkowych wybudowanych w XVIII w. przez Fryderyka II Wielkiego, który był miłośnikiem kultury i sztuki.
W Poczdamie zwiedziliśmy kompleks parkowo-pałacowy i Pałac Sanssouci, a następnie pojechaliśmy do Drezna – stolicy Saksonii nad rzeką Łaba.

Drezno u schyłku II wojny światowej z dn.13/14.02.1945 r. w nalotach dywanowych zostało zbombardowane przez alianckie lotnictwo a po wojnie pieczołowicie odbudowane. Miasto to jest nazywane „barokową Florencją”. W Dreźnie byliśmy na obiedzie w restauracji obok Goldener Reiter czyli złotego jeźdźca  przedstawiającego pozłacanego elektora saskiego i króla polskiego Augusta Mocnego.
Zwiedziliśmy „Zwinger” – kompleks pałacowy w stylu barokowym powstały na zamówienie Augusta Mocnego do organizowania świąt i turniejów.

Spacerowaliśmy po Dreźnie obok słynnej Opery Sempera oraz obok największego katolickiego kościoła Hofkirche (Katedry Trójcy Świętej) zbudowanej na zamówienie Augusta II Mocnego po jego przejściu na katolicyzm w celu ubiegania się o koronę polską oraz Frauenkirche - kościoła protestanckiego Marii Panny. Przechodziliśmy obok pałacu Taschenberg, podarowanego przez króla Augusta II Mocnego hrabinie Cosel.

Oglądaliśmy również porcelanową mozaikę Fürstenzug, czyli Orszak Książąt  na Augustusstrase o dł. 102 m przedstawiającą Orszak Książęcy hrabiów, książąt elekcyjnych i królów rodu Wettynów. Na mozaice tej jest król Polski August II Mocny panujący po śmierci Jana III Sobieskiego, który nie cieszył się popularnością wśród polskiej szlachty. Mozaika ta cudem uniknęła zniszczeniu podczas bombardowania miasta w 1945 roku.

Mirosław Janik - Sekraetarz SEiRP Koła w Gorlicach

<< Wróć do poprzedniej strony