Bieżące informacje

Wycieczka do Niepołomic i Dobczyc - 05.08.2017 rok

 

            W dniu 5 sierpnia 2017 r. Zarząd Koła SEiRP w Gorlicach i IPA Gorlice wspólnie z organizatorem naszych wycieczek kolegą Zdzisławem Halibożek zorganizował wycieczkę na Zamek Królewski w Niepołomicach i Zamek Królewski w Dobczycach.
Wyjazd nastąpił o godz.7.00 i po 30 minutowej przerwie w Kłaju dojechaliśmy do Niepołomic ok. godz.10.00.

Pierwszym miejscem zwiedzania był Zamek Królewski w Niepołomicach usytuowany w centrum miasta.


Zamek powstał z inicjatywy króla Kazimierza Wielkiego w XIV w w stylu gotyckim a obecną formę renesansowej rezydencji zawdzięcza następnym budowniczym tj. królów Władysława II Jagiełły, Zygmunta I Starego i Stanisława II Augusta. Zamek z racji podobieństwa dziedzińca z krużgankami zwany jest również „drugim Wawelem”. Podczas najazdu Szwedów w 1665 roku zamek został ograbiony, spustoszony i stopniowo tracił swoje znaczenie.

Po I rozbiorze Polski w 1772 roku zamek wszedł w posiadanie Austrii, którzy rozebrali II piętro i urządzili w nim koszary wojskowe. Do I wojny pełnił funkcje mieszkaniowe i użyteczności publicznej. W czasie II wojny przeszedł w ręce niemieckich okupantów a po wojnie zamek popadł w ruinę. O 1991 roku Gmina Niepołomice przeprowadziła kompleksowe prace renowacyjne i po kilkunastu latach królewska siedziba odzyskała dawną świetność.
Obecnie w zamku odbywają się liczne spotkania kulturalne, przedstawienia, koncerty,  recitale, wystawy.

Zamek zwiedzaliśmy z przewodnikiem, który opowiadał nam historie i legendy związane z rezydencją królewską liczącą VII wieków.
W zamku znajduje się Muzeum Niepołomickie, w którym w ośmiu salach prezentowane są galerie malarstwa i rzeźby wybitnych polskich artystów ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie: m.i. Leona Wyczółkowskiego, Jacka Malczewskiego, Stanisława Witkiewicza i wielu innych.


W trzech komnatach zamkowych mogliśmy oglądać wystawę trofeów myśliwskich z Puszczy Niepołomickiej z Syberii, Kanady i Afryki oraz z XIX  w. broń myśliwską, prace Włodzimierza Puchalskiego – wybitnego fotografika, filmowca przyrodniczego i podróżnika. W zamku znajduje się kaplica zamkowa ze zbiorami bezcennych zabytków kościoła parafialnego, królewskie i papieskie dokumenty oraz szaty liturgiczne, obrazy, wota oraz z XVIII w. woluminy o tematyce teologicznej.


Po zwiedzeniu zamku mieliśmy przerwę na zwiedzanie Niepołomic i odpoczynek a następnie udaliśmy się do Kornatki, gdzie o godz. 13.00 w restauracji „Stara Kuźnia” zjedliśmy zaplanowany obiad.

Dalszym etapem podróży było zwiedzanie  gotyckiego Zamku Królewskiego w Dobczycach znajdującym się na wzgórzu nad spiętrzoną rzeką Rabą obecnie Jeziorem Dobczyckim stanowiącym zbiornik wody pitnej dla miasta Krakowa.


Zamek ten powstał w XIV w. jako średniowieczna warownia i została włączona do systemu obrony Krakowa. W czasach swej świetności po przebudowie w stylu renesansowym w XVI w. przez starostę dobczyckiego Sebastiana Lubomirskiego składał  się z zamku górnego i dolnego i posiadał około 70 pomieszczeń. Zamek został całkowicie zniszczony podczas drugiej inwazji Szwedów w 1702 roku a później zniszczeń dokonał  książę siedmiogrodzki Jerzy II Rakoczy.


Przez wiele lat zamek niszczał i był rozbierany przez poszukiwaczy skarbów. Dopiero po 1901 roku podjęto pierwsze prace zabezpieczające dalszą dewastację.
Obecny zamek  jest tylko częściowo odrestaurowany  po 1960 roku za sprawą Władysława Kowalskiego miejscowego nauczyciela geografii i późniejszego kustosza zamku.

W pomieszczeniach zamku znajduje się sala historyczna z ekspozycją poświęconą dziejom zamku,odtworzone elementy architektoniczne dawnego wystroju zamku tj: filary, portale, nadproża oraz herby Jagiellonów i Lubomirskich, odtworzona katownia ze zrekonstruowaną izbą tortur, odtworzona sala hutnicza z piecem dymarkowym oraz kaplica,  zbiory z wykopalisk, zbiory broni od XIV do XIX wieku, Izba Pamięci Narodowej ze zbiorami mundurów, broni, sprzętu i wyposażenia wojskowego z okresu II wojny światowej. Na murach zamku znajduje się punkt widokowy na Jezioro Dobczyckie, Pogórze i Beskidy Makowskie.


Po zwiedzeniu zamku udaliśmy się poniżej do Skansenu Drewnianego Budownictwa Ludowego z okolic Dobczyc i Myślenic, gdzie zobaczyliśmy budownictwo architektury drewnianej z minionej epoki oraz wyposażenie warsztatów rzemieślniczych, sprzęt gospodarczy i rolniczy. Znajduje się tam również sklep z rękodziełem ludowym różnych ozdób i przedmiotów artystycznych.


W dalszym etapie udaliśmy się do autokaru, gdzie po drodze zwiedziliśmy jeszcze fragment murów miejskich z zachowanym reliktem baszty i bramy z XIV w.


Po zrealizowaniu programu wycieczki przy pięknej pogodzie i dobrych humorach dotarliśmy do Gorlic około godz.18.00.


Sporządził: Mirosław JANIK

<< Wróć do poprzedniej strony