Bieżące informacje

Wycieczka na Słowację do Lewoczy i na Zamek Spiski - 07.05.2016 r.

 

 

            W dniu 7 maja 2016 r. Zarząd Koła SEiRP w Gorlicach i IPA Gorlice wspólnie z organizatorem naszych wycieczek kolegą Zdzisławem Halibożek zorganizowali wycieczkę na Słowację do miasta Lewocza i do Zamku Spiskiego.
Centrum tego miasta oraz  Zamek Spiski leżący na terenie Żehry  w dn. 27.06.1993 r. zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.
           Miasto Lewocza w średniowieczu było głównym ośrodkiem specjalnej jednostki administracyjnej - Związku Sasów Spiskich. Król Stefan V nadał miastu przywileje wolnego miasta królewskiego: autonomię sądownictwa, prawo do wykonywania rzemiosła, eksploatacji lasów handlu i składowania towaru. Gwarantowało to miastu przypływ towaru i pieniędzy. Miasto było na skrzyżowaniu dróg handlowych z Pomorza, przez Kraków na Bałkany (droga handlowa Via Magna) i ze wschodu na zachód.
              Do miasta wjeżdża się przez Koszycką Bramę, będącą częścią murów obronnych z przełomu XIII i XIV w., które opasały miasto na długości 2,5 km. Tuż za Bramą Koszycką zaczyna się ul. Koszycka a po jej lewej stronie widzimy gotycki kościół św. Ducha i nowy klasztor minorytów (franciszkanów) z klasztorem z XIV w. Spora część fortyfikacji zachowała się w dobrym stanie, ale w dużej części zostały zrekonstruowane.
W Lewoczy znajduje się jeszcze Brama Polska i Menhardska Miejska Brama. W skład tych fortyfikacji wchodziło jeszcze 6 baszt.
         Centrum miasta to rozległy rynek zwany Placem Mistrza Pawła na planie prostokąta, który otacza około 60 kamienic mieszczańskich i domów patrycjuszy  z licznymi gotyckimi i renesansowymi ozdobami.
Najokazalszą kamienicą jest Dom Turzonów, zwieńczony misterną renesansową attyką, należał do lewockiego rodu bankierów i kupców. Nad rynkiem dominuje wieża Katedry św. Jakuba z XIV w. o wysokości 75 m.
            
W kościele tym znajduje się 11 gotyckich i renesansowych ołtarzy. Najcenniejszym z nich jest ołtarz główny św. Jakuba Apostoła z XVI w. o  wysokości  18,62 m (najwyższy gotycki ołtarz na świecie) wykonany przez Mistrza Pawła z Lewoczy, uznanego za najwybitniejszego słowackiego twórcę średniowiecza. Poza tym w kościele można podziwiać renesansowe organy, barokową ambonę, drewniane ławy mieszczan i dużo gotyckich malowideł ściennych.
            Mieliśmy okazję na naszej „turystycznej drodze” zamienić kilka zdań przy wrotach do katedry z biskupem Kapituły Spiskiej - bp Štefanem Sečką, którego nasz przewodnik przez nieświadomie popełniony nietakt „faux-pas” , „zdegradował” biskupa do rangi proboszcza. Kolejną osobą ze świata dyplomacji jaką zobaczyliśmy była Pani Irina Bokowa – Dyrektor Generalny ONZ do spraw Nauki, Oświaty i Kultury (UNESCO), bułgarka z pochodzenia, która pełni już drugą kadencję tą funkcję i jest pretendentką na sekretarza generalnego ONZ. Ogólnie było tam trochę zamieszanie: obstawa policyjna, ochrona, agenci, TV i wywiady z powyższymi osobami.
              Obok kościoła stoi ratusz z renesansowymi arkadowymi podcieniami. Pierwotnie wybudowany był w stylu gotyckim, ale po pożarze i przebudowie utracił pierwotne gotyckie cechy, które przysłoniły renesansowe loggie z podcieniami i przyporami. Budowę nowego budynku ukończono w 1615 r. Do ratusza w połowie XVII w. dobudowano dzwonnicę połączoną zadaszeniem z ratuszem. Obecnie w ratuszu znajduje się Muzeum Spiskie Lewoczy.
               Za ratuszem znajduje się "Klatka hańby" z XVI w.- ażurowa klatka kuta ze stali, która pełniła rolę pręgierza dla występnych kobiet. Kobiety, które po zmierzchu ośmieliły się chodzić po ulicach bez mężczyzn zamykano na dobę w tej klatce.
W południowej części rynku znajduje się Kościół ewangelicki na planie greckiego krzyża, zbudowany w klasycystycznym stylu z dachem w formie ogromnej kopuły.

Za budynkiem gimnazjum z XIII w, znajduje się stary kościół  minorytów (franciszkanów) pw. Królowej Aniołów zwany gimnazjalnym lub franciszkańskim, gdyż połączony jest z budynkiem gimnazjum wcześniej klasztorem i rajskim ogrodem. Kościół ten początkowo zbudowany był w stylu gotyckim  w XIV w, a później przebudowany w stylu barokowym. We wnętrzu znajdują się liczne zabytki, ale niestety nie zobaczyliśmy, gdyż kościół był zamknięty.
Za kościołem w części murów miejskich znajduje się Polska Brama. Po wejściu schodami na mury widoczna jest w oddali Mariańska Góra  (Mariańska Hora) z Bazyliką Mniejszą Wniebowzięcia Matki Boskiej, do którego prowadzi lipowa aleja z poł. XIX w. z 5 kapliczkami. Sanktuarium Maryjne na Mariańskiej Górze w 1995 nawiedził papież Jan Paweł II. Co roku 2 lipca przybywają tu pielgrzymki z całej Słowacji i zagranicy.

Około 13 km od Lewoczy przed zjazdem do Spiskiej Kapituły po prawej stronie znajduje się trawertynowe wzgórze z kaplicą św. Krzyża na szczycie zwane Kopcem z „Siwą Brodą” z uwagi na utworzoną formę przypominającą brodę.
U podnóża tego kopca znajduje się parking a z boku rozlewisko, które powstało w wyniku osadzania się  minerałów: kalcytu i aragonitu, czyli odmian węglanu wapnia rozpuszczonego w źródlanych wodach wydobywających się z wykonanego odwiertu tworząc gejzer.
Kolejnym celem naszej wycieczki było zwiedzanie Zamku Spiskiego. Jest on zabytkowym kompleksem zamkowym na Słowacji z przełomu XI i XII wieku i zaliczany jest do największego tego typu w Europie Środkowej, cały kompleks zamkowy zajmuje powierzchnię ok. 4 ha.
Najstarsza pisemna wzmianka o zamku pochodzi z 1120 roku. Początkowo pełnił on rolę twierdzy granicznej państwa węgierskiego, potem stał się na kilka stuleci siedzibą żupana spiskiego. W 1241 roku Zamek Spiski oparł się atakom Tatarów.
W drugiej połowie XV wieku wykonał jego przebudowę nowy właściciel Stefan Zapolya, który chciał tutaj stworzyć reprezentacyjną siedzibę szlachecką. W kompleksie zamkowym wybudował pałac, salę rycerską i kaplicę świętej Elżbiety.
Kolejnymi właścicielami zamku byli Turzonowie, którzy przebudowali część zabudowań zamkowych w stylu renesansowym. Ostatnimi właścicielami zamku byli członkowie rodu Csaky. W ich rękach warownia pozostawała aż do końca II wojny światowej, kiedy to stała się własnością państwową.
W 1780 roku zespół zamkowy zniszczył pożar i Zamek Spiski zmienił się w ruinę.
Dopiero w ostatnich latach dokonano wiele napraw, konserwacji obwarowań i pałaców a niektóre fragmenty zamku zrekonstruowano. Na Zamku mieści się ekspozycja Muzeum Spiskiego dotycząca dziejów zamku i średniowiecznej broni.
Z zamku usytuowanego na górze skalnej widoczna jest Spiska Kapituła, Spiskie Podgrodzie i Kościół Żehra.
Kapituła Spiska, nazywana często „Słowackim Watykanem” jest małym cerkiewnym miasteczkiem z mnóstwem cennych zabytków, gdzie znajduje się siedziba biskupstwa spiskiego.. Najcenniejszymi zabytkami Kapituły są: Katedra św. Marcina, Pałac biskupi i Wieża Zegarowa.

Po zwiedzeniu Zamku Spiskiego udaliśmy się w drogę powrotną i po pożegnaniu przewodnika Sławomira Wykę w Muszynie powróciliśmy do Gorlic ok. godz.20.00.

Sporządził: Mirosław JANIK

<< Wróć do poprzedniej strony